Rodzaje naczep

Rodzaje naczep

Naczepa to pojazd drogowy przeznaczony do transportu towarów. Nie posiada ona przedniej osi i jest zaprojektowana tak, że część pojazdu i znaczna część przewożonego ładunku spoczywa na ciągniku siodłowym. Oprócz tak ogólnej definicji naczepy warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów naczep, które wykorzystuje się w transporcie. W dzisiejszym artykule przybliżymy niektóre z nich.

Naczepy przeznaczenia ogólnego

Oczywiście najbardziej uniwersalnym rodzajem naczep, które spotkać możemy na naszych drogach, są naczepy przeznaczenia ogólnego, którymi przewozić możemy niemal każdy rodzaj towaru. W tego rodzaju naczepach towary można przewozić luzem, w opakowaniach, a także na paletach. Zazwyczaj tego typu naczepy wyposażone są w plandeki.

 

fotolia.com, #56454386 | Autor: industrieblick

 .

Naczepy z funkcją chłodni

Chłodnie to naczepy, które umożliwiają przewożenie ładunków, zazwyczaj artykułów spożywczych, na przykład owoców, warzyw, produktów zamrożonych, ale także leków w niskiej temperaturze. Wyposażone są one w agregaty chłodnicze, które pozwalają na utrzymywanie się we wnętrzu tego rodzaju naczepy niskiej, określonej temperatury.

Chłodnie to jeden z rodzajów naczep nazywanych izotermami. Zostały one opracowane tak, by w środku można było utrzymać właściwą temperaturę, nawet jeśli nie sprzyjają temu warunki zewnętrzne. Izotermy zazwyczaj wykorzystywane są na krótkich lub średniej długości trasach. Posiadają one izolację termiczną, więc w ciągu doby są w stanie utrzymać stałą temperaturę (tracą maksymalnie 2-3 stopnie).

Platformy, wywrotki, naczepy do przewozu towarów gabarytowych

Kolejnym powszechnie wykorzystywanym przez firmy transportowe rodzajem naczep są tak zwane platformy, które przeznaczone są do transportu maszyn lub urządzeń o większych gabarytach i dużym ciężarze. Tego typu naczepy mają obniżony pokład załadunkowy, co bardzo ułatwia załadowanie i rozładowanie przewożonych towarów.

Innym rodzajem naczep do przewozu towarów o dużych gabarytach są te przeznaczone do przewozu samochodów. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, by jednorazowo można było przewozić większą liczbę samochodów jednocześnie.

Jednak to nie wszystkie rodzaje naczep do przewozu ładunków gabarytowych. Jeśli potrzebujemy przewieźć materiały luźne, takie jak piasek, żwir, ziemię, zboże czy gruz, warto sprawdzić, czy firma transportowa posiada samochód z wywrotką, która służy do przewożenia właśnie tego typu towarów.

fotolia.com, #92025327 | Autor: burnel11

 .

Naczepy specjalistyczne

Do naczep specjalistycznych zaliczyć możemy takie, które posiadają ruchomą podłogę, czyli tak zwane naczepy typu „walking floor”. Zaprojektowane w ten sposób naczepy mogą same załadować się i rozładować. Nadają się do przewożenia materiałów sypkich, palet, worków, bali i rolek.

Innym rodzajem naczep specjalistycznych są te przystosowane do przewozu zwierząt. Posiadają one wentylację, są łatwe w utrzymaniu czystości, posiadają ogrzewanie i specjalnie zaprojektowane zadaszenie.

Cysterny, czyli kolejny rodzaj naczep specjalistycznych, umożliwiają przewóz towarów płynnych. Oprócz artykułów spożywczych (na przykład mleka), często wykorzystywane są też do przewozu materiałów niebezpiecznych, na przykład paliwa.

 

fotolia.com, #128788166 | Autor: chagpg

 

Ostatnim rodzajem naczep specjalistycznych, które wymienimy w dzisiejszym artykule, są naczepy furgonowe. Wyposażone są one w zamkniętą skrzynię ładunkową i drzwi na tylnej ściance. Zazwyczaj tego rodzaju naczepy mają również podnośniki albo windy załadowcze, a często również HDS, czyli żuraw hydrauliczny, które usprawniają załadunek i rozładunek takiej naczepy.