Transport zwierząt – co trzeba wiedzieć?

Transport zwierząt – co trzeba wiedzieć?

Transport zwierząt to jedna z najtrudniejszych i najbardziej wymagających dziedzin transportu. Aby przewoźnik mógł zajmować się nim zajmować, musi być w stanie zapewnić zwierzętom bezpieczeństwo, komfortowe warunki i właściwą pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach. Dlatego przewóz zwierząt w Europie wymaga szeregu odpowiednich zezwoleń. Jakie procedury tu obowiązują?

Zezwolenie od weterynarza

Przede wszystkim firma, która chce zająć się przewozem zwierząt, musi wystąpić do weterynarza powiatowego o odpowiednie zezwolenie. Lekarz ten ma obowiązek zweryfikować, czy firma dysponuje odpowiednimi pojazdami do przewozu zwierząt, a także skontrolować, czy przewodnik ma wszystkie potrzebne do tego dokumenty. Są to między innymi zaświadczenie o niekaralności za naruszenie przepisów o ochronie zwierząt przez okres co najmniej trzech lat, opracowane procedury na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń na trasie czy licencje kierowców. Jeśli kontrola przebiegnie pomyślnie, weterynarz wydaje przewoźnikowi zezwolenie na przewóz zwierząt, które jednak nie może być ważne dłużej niż pięć lat. Lekarz weterynarii musi zatwierdzić także każdy środek transportu, którym mają być przewożone zwierzęta. Tutaj czas ważności zezwolenia jest jeszcze krótszy – nie może wynosić więcej niż rok.

Również kierowca, który na czas transportu staje się opiekunem zwierząt, powinien wcześniej wystąpić do weterynarza powiatowego o odpowiednią licencję. Aby zdobyć taki dokument, kierowcy muszą przejść egzamin udowadniający, że mają odpowiednią wiedzę na temat tego, jak bezpiecznie załadować i rozładować zwierzęta, jak powinny być one rozmieszczone w transporcie i jak zapewnić pomoc chorym czy rannym osobnikom. Na tym jednak nie kończy się lista pozwoleń, które muszą zostać zebrane. Weterynarz powiatowy powinien także zatwierdzić planowaną trasę i postoje.

Warunki przewozu

Przewoźnik musi stosować się także do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury, w którym są określone takie kwestie jak warunki przewozu, długość i częstotliwość przerw na trasie czy maksymalny czas podróży. Prócz tego konieczne jest także zapewnienie zwierzętom komfortu podczas jazdy. Każdy osobnik musi mieć zapewnioną przestrzeń na tyle dużą, by umożliwiała mu zarówno stanie, jak i leżenie oraz dawała dostęp do wody i paszy. Ważne jest też, by zwierzęta miały odpowiednią temperaturę – musi ona mieścić się w przedziale 5-30 stopni Celsjusza.