Na co zwrócić uwagę przy transporcie przedmiotów delikatnych?

Na co zwrócić uwagę przy transporcie przedmiotów delikatnych?

Transport przedmiotów delikatnych jest szczególnie trudny do zorganizowania. Jeśli towar nie zostanie należycie zabezpieczony, może okazać się, że zostanie zniszczony nawet przy gwałtowniejszym hamowaniu czy z powodu wstrząsów przy podróży po nierównej nawierzchni. Jak zapobiec takiemu scenariuszowi? Wystarczy zastosować się do kilku podstawowych zasad.

Opakowanie to podstawa

Jeśli chcemy, by transport przedmiotów delikatnych dotarł bezpiecznie do celu, należy odpowiednio zadbać o ładunek już na etapie pakowania. I nie wystarczy tutaj owinąć wszystkich przedmiotów folią bąbelkową. Oczywiście jest to bardzo ważny element, który znacznie zwiększa bezpieczeństwo towaru, to jednak dopiero jedna z kwestii, o które powinniśmy się zatroszczyć. Oprócz tego musimy też koniecznie zadbać o znalezienie odpowiednich do przewozu delikatnych towarów kartonów. Powinny być one stosunkowo grube i rozmiarem dobrze dopasowane do przewożonego ładunku. Pudełka te nie mogą być zbyt duże, gdyż wolna przestrzeń pomiędzy przedmiotami sprawi, że będą one przesuwać się podczas jazdy, co znacznie zwiększa ryzyko powstania uszkodzeń.

Przedmioty powinny być ciasno upakowane, a wszelka przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona. Do zapełnienia wolnych miejsc w kartonie możemy użyć folii bąbelkowej, jednak równie dobrze sprawdzą się chociażby gazety – grunt, by szczelnie wypełniały przestrzeń kartonu. Dobrym pomysłem jest też użycie specjalnego wypełniacza do kartonów w postaci styropianowych kulek lub drobnych piankowych elementów.

Zadbajmy o oznaczenia

Każdy karton z szczególnie delikatnym ładunkiem powinien też być zaopatrzony w kartki ze specjalnymi ostrzeżeniami – i to nawet jeśli cały ładunek należy do gatunku tych, z którymi trzeba obchodzić się ostrożnie. Warto napisy umieścić co najmniej na dwóch ściankach pudełka, by były widoczne niezależnie od tego, w jaki sposób będzie ono ustawione.

Jeśli planujemy transport międzynarodowy, warto mieć na uwadze, że celnicy nie będą potrafili rozszyfrować napisów wykonanych w języku polskim. Dlatego należy umieścić również ostrzeżenia w języku angielskim, a jeszcze lepiej użyć specjalnych naklejek oznaczających towar delikatny, które są rozpoznawalne w każdej części świata.