Jak dbać o ciężarówkę?

Jak dbać o ciężarówkę?

Od firmy transportowej oczekuje się pełnej niezawodności. Towar ma być dostarczony bez utrudnień, bezpiecznie i przede wszystkim terminowo. Aby tak się stało, ważne, by wybrany przewoźnik dysponował flotą sprawnych ciężarówek, które nie spowodują problemów na trasie. Co daje pewność, że pojazdy są zadbane i w pełni sprawne?

Regularne kontrole

Przede wszystkim liczy się kontrola, którą jest w stanie przeprowadzić kierowca ciężarówki. Jego zadaniem jest regularnie zwracać uwagę na stan ogumienia, sprawdzać poziom oleju silnikowego oraz upewnić się, czy wszystkie żarówki w samochodzie są sprawne. To on jest w stanie jako pierwszy dostrzec również inne usterki, jak chociażby nieprawidłowa praca silnika, wycieki czy inne odstępstwa od normy. Wczesne wykrycie awarii pozwala na jej szybkie i sprawne usunięcie i zapobiega zepsuciu kolejnych podzespołów, dzięki czemu łatwo jest uniknąć niespodzianek na drodze i tym samym opóźnień w dostawie.

Serwisowanie w sprawdzonym warsztacie

Oczywiście jednak czujność kierowcy nie może zastąpić przeglądu zapewnionego przez profesjonalistę. Zadbane ciężarówki są więc regularnie serwisowane w warsztacie, w którym pracują mechanicy z doświadczeniem w naprawie samochodów ciężarowych, a tym samym dużą wiedzą na ich temat. Takie zakłady mają też zazwyczaj sprawdzonych dostawców części, od których w razie potrzeby mogą zamówić zamienne elementy wysokiej jakości, które dają pewność, że TIR pozostanie sprawny przez długi czas i nie grozi mu awaria podczas trasy.

Eco-driving

Na sprawność i ciężarówki wpływa też oczywiście sposób jej eksploatacji. Najlepiej, by samochód był prowadzony zgodnie z najważniejszymi zasadami eco-drivingu, czyli ekonomicznej i zarazem ekologicznej jazdy. Ten styl kierowania pojazdem powoduje, że części zużywają się znacznie wolniej, przez co zmniejsza się również ryzyko awarii ciężarówki w czasie przewozu towaru. Więcej na temat eco-drivingu pisaliśmy w artykule Jak ekonomicznie jeździć ciężarówką?

Jeśli chodzi o spedycję drogową w Warszawie, gwarancję niezawodnej floty i bezpieczeństwa oraz terminowości dostarczenia towaru daje nasza firma Daabs, która może poszczycić się wieloma zadowolonymi klientami oraz bezproblemowo zrealizowanymi zleceniami.