Jak zabezpieczyć ładunek przed kradzieżą?

Jak zabezpieczyć ładunek przed kradzieżą?

Problem kradzieży ładunku co roku dotyka wiele firm transportowych. Szacuje się, że w krajach Unii powoduje on straty rzędu 8-10 mld euro rocznie. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przewożonego towaru. W jaki sposób można zminimalizować ryzyko kradzieży podczas drogi?

Zabezpieczanie naczep

Oczywiście podstawą jest odpowiednie zabezpieczenie naczep. Oprócz domyślnych środków bezpieczeństwa stosowanych przez producentów warto też używać dodatkowych stalowych kłódek czy plomb transportowych, które mają na celu odstraszanie potencjalnych złodziei. Kierowca ma obowiązek kontrolować ich stan przed wyjazdem i podczas każdego z postojów, a także po zakończeniu trasy. Jeśli zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, powinien zgłosić to do dyspozytora. Ten system pozwala stosunkowo szybko wykryć manipulacje przy naczepie i odpowiednio wcześnie na nie zareagować. Dobrym rozwiązaniem są też czujniki rejestrujące otwarcie drzwi. Te sposoby pozwalają nie tylko zapobiec kradzieży, ale też upewnić się, że do naczepy nie dostaną się imigranci, którzy chcą nielegalnie przekroczyć granicę.

Zabezpieczanie samochodu

Transport można jednak ukraść także z samochodem, dlatego równie ważne jest zabezpieczenie całego pojazdu. Tutaj świetnie sprawdzają się blokady na skrzynię biegów i hamulce. W zapobieganiu kradzieży może pomóc też zamontowanie czujnika GPS. Pozwala on monitorować, czy pojazd nie zjeżdża z wyznaczonej trasy lub nie zatrzymuje w nieodpowiednim do tego miejscu. Niektóre modele tego urządzenia potrafią nawet rozpoznać technikę jazdy kierowcy i na tej podstawie stwierdzić, czy pojazd prowadzi uprawniona do tego osoba.

Kolejną kwestią, która pomaga w uniknięciu kradzieży, jest przemyślany wybór miejsca na postój podczas trasy. Firmy z doświadczeniem mają opracowaną bazę parkingów spełniających określone kryteria, a tym samym stosunkowo bezpiecznych. Są to miejsca dobrze oświetlone, ogrodzone, monitorowane albo strzeżone. Dodatkową ochronę stanowi parowanie w taki sposób, by zablokować drzwi do naczepy lub przynajmniej maksymalnie utrudnić do nich dostęp, np. przy ścianie budynku.

Ostrożność przede wszystkim

Ważne jest też, by kierowca mógł w każdej chwili skontaktować się z dyspozytorem lub policją. Dlatego powinien mieć on ze sobą naładowany telefon komórkowy, a najlepiej dwa aparaty obsługiwane przez różnych operatorów. Pomocna może być także instalacja specjalnej aplikacji dla kierowców TDapp TRUCK, która w razie niebezpieczeństwa pozwala wysłać sygnał SOS do innych jej użytkowników, którzy znajdują się w pobliżu. W ten sposób kierowca uzyskuje natychmiastową pomoc w przypadku napadu. Kierujący pojazdem powinni też zwrócić uwagę, by nie rozmawiać z postronnymi osobami o trasie podróży i nie publikować w mediach społecznościowych informacji na temat wybranych miejsc postoju. Istotna jest również weryfikacja, czy odbiorca ma wszystkie niezbędne dokumenty uprawniające go do przyjęcia towaru.

Jeśli szukacie sprawdzonej firmy świadczącej usługi transportowe w Warszawie, która pomoże w bezpiecznym przewozie towarów, zapraszamy na naszą stronę internetową.