Jak wybrać firmę spedycyjną?

Jak wybrać firmę spedycyjną?

Jeśli prowadzisz własną firmę, prawdopodobnie prędzej czy później nadejdzie moment, w którym będziesz potrzebował firmy spedycyjnej. Dzięki niej koszty przewozu będą mniejsze, przewóz szybszy, a transportowany towar bezpieczniejszy. Jednak oferta firm zajmujących się spedycją jest ogromna, więc niełatwo wybrać tę najbardziej dla nas odpowiednią. Jak to zrobić? Oto kilka naszych podpowiedzi.

Określ oczekiwania

Pierwszym krokiem podczas wybierania firmy spedycyjnej powinno być określenie naszych potrzeb, czyli tego, czym ma się zajmować nasz przyszły spedytor. Zastanówmy się jaki towar ma być przewożony, z jaką częstotliwością, dokąd i kiedy. Jasne określenie oczekiwań na pewno ułatwi firmie spedycyjnej dokładną wycenę, co będzie dla nas istotne, jeśli zamierzamy wybrać najlepszą spośród kilku ofert.

Zdecydowanie warto postawić na firmę z doświadczeniem, dobrą marką i uczciwą. Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób prowadzi ona kontakt z klientem. Komunikatywność to jedna z ważniejszych cech dobrej firmy spedycyjnej.

Ważną cechą naszego przyszłego spedytora będzie również kompleksowość wykonywanych usług, nie tylko w zakresie samego transportu, ale również w innych aspektach pośrednio i bezpośrednio związanych z wykonywaniem usługi, na przykład takich jak załadunek i rozładunek, magazynowanie towaru czy ubezpieczenie. Warto sprawdzić, czy firma zatrudnia kompetentnych pracowników, w tym specjalistów od logistyki, magazynowania czy prawa międzynarodowego.

Cena

Przy wyborze firmy transportowej cena oczywiście gra istotną rolę, jednak nie jest najważniejsza. Czasem warto zdecydować się na ofertę, której cena będzie nieco wyższa, ale będziemy mieć gwarancję, że transportowany towar dojedzie na miejsce bezpiecznie i na czas. Usługa, jaką jest spedycja i przewożenie towaru wymaga zaangażowania osób, odpowiedniego sprzętu i zasobów, co generuje koszty. Jeśli zależy nam tylko na najtańszej możliwej opcji, mamy duże szanse na to, że trafimy na firmę, która nie wykona zamówionej usługi, albo wykona ją po prostu źle.

Doświadczenie

Decydując się na konkretną firmę spedycyjną warto zwrócić uwagę na jej doświadczenie. Dzięki wieloletniej obecności na rynku, pracy i dużej ilości wykonanych zleceń, firma zyskuje nie tylko rozbudowaną sieć kontaktów, które pozwalają między innymi na lepszą organizację transportu, ale posiada również umiejętności radzenia sobie w wielu sytuacjach i rozwiązywania potencjalnych problemów, co ma ogromny wpływ na nasze poczucie bezpieczeństwa. Tutaj najlepiej sprawdzić opinie innych klientów wybranej przez nas firmy. Choć nie wszystkie muszą być wiarygodne, dadzą nam one pewien obraz tego jak działa nasz przyszły spedytor.

Przed wyborem firmy spedycyjnej warto również dokładnie zapoznać się z treścią umowy i przeanalizować, co dokładnie wchodzi w zakres wykonywanej usługi. Bardzo ważne są ustalenia na temat tego, kto ponosi odpowiedzialność w wypadku, gdy usługa zostanie wykonana z opóźnieniem – zdarza się, że według umowy spada ona na klienta. W takim wypadku warto zdecydować się na negocjacje, a jeśli nie przyniosą one skutku, lepiej wybrać inną firmę.