Każdy kierowca, który ma prawo jazdy od co najmniej kilku lat, odnosi wrażenie, że jego wiedza na temat przepisów ruchu drogowego jest bardzo dobra i nie wymaga poprawy. Często okazuje się jednak, że po takim czasie od egzaminu wiele regulacji zaciera się w pamięci, zdarza się też, że zachodzą zmiany w kodeksach, których kierujący pojazdami nie są świadomi. Za nieprzestrzeganie tych mało znanych zasad grożą zaś dotkliwe kary. Dlatego dziś mówimy o przepisach ruchu drogowego, które nieustannie zaskakują kierowców.
Zielona strzałka – na co pozwala?
Zielona strzałka, czyli sygnał warunkowego skrętu, często jest utożsamiany z zielonym światłem dla tych, którzy chcą skręcić w prawo. Niewiele osób wie, że obowiązują tu inne przepisy. Nawet jeśli skrzyżowanie jest puste, istnieje obowiązek zatrzymania się przed sygnalizatorem i dopiero po wykonaniu tego manewru można kontynuować jazdę. Oczywiście na skrzyżowaniu trzeba wtedy przepuścić wszystkie pojazdy i pieszych, którzy mają zielone światło. Należy też pamiętać, że sygnał ten uprawnia jedynie do skrętu, niedozwolone jest natomiast zawracanie na zielonej strzałce.
Jak skręcamy?
Skręcanie to czynność tak oczywista, że często kierowcy nie poświęcają jej wiele uwagi. Jednak do tego manewru trzeba się odpowiednio ustawić, a za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandat o wysokości 150 zł! Jak należy to zrobić? Oczywiście w przypadku jazdy w prawo ustawiamy się jak najbliżej prawej krawędzi pasa, przy jeździe w lewo zaś – analogicznie – przy lewej krawędzi.
Parkowanie na chodniku
Mandat można też dostać za częściowe zaparkowanie na chodniku. Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego pojazd, który ma masę całkowitą przekraczającą 2,5 tony, nie może zatrzymać się na chodniku nawet jednym kołem. Większą masę mają zaś nie tylko wszystkie samochody dostawcze, ale też na przykład terenówki czy SUV-y, którymi często parkuje się w ten sposób.
Kiedy obowiązują ograniczenia prędkości?
Mało znane są też przepisy dotyczące dozwolonych prędkości. Większość osób wie, że znak z ograniczeniem obowiązuje do najbliższego skrzyżowania. Od tej zasady jest jednak kilka wyjątków. Jednym z nich jest sytuacja, gdy taki znak znajduje się na tym samym słupie co tablica z nazwą miejscowości – wtedy ograniczenie obowiązuje na całym jej terenie. Oczywiście i tutaj są wyjątki. W miasteczku/wsi mogą znaleźć się znaki ustanawiające inną dozwoloną prędkość – w takich sytuacjach na danym odcinku to one są obowiązujące.