Bycie kierowcą ciężarówki jest, obok chęci zostania policjantem czy strażakiem, marzeniem wielu małych chłopców. Fantastyczne samochody przyciągają dzieci jak magnes i wzbudzają podziw. Jednak jak tak naprawdę wygląda praca zawodowego kierowcy? Czego można się po niej spodziewać? Jak w przypadku większości zawodów – wielu zalet, ale także wad.
Atrakcyjne zarobki
Najczęściej wymienianą przez kierowców dobrą stroną zawodu są zarobki. Transport drogowy to obecnie bardzo rozwojowa branża, a pracowników wciąż brakuje, dlatego pracodawcy zachęcają do aplikowania na stanowisko kierowcy , proponując wysoką płacę. W przypadku przewoźników, którzy jeżdżą na trasach międzynarodowych, jest ona szczególnie atrakcyjna. Dodatkowo kierowcy mogą też liczyć na ciekawe bonusy jak telefon służbowy, ubezpieczenie na życie czy dodatki na nocleg i wyżywienie.
Trudne warunki pracy
Trzeba jednak podkreślić, że wysokie zarobki mają swoje uzasadnienie w zagrożeniach, na jakie narażeni są kierowcy. Ich praca jest bardzo odpowiedzialna, sprawują pieczę nad często bardzo kosztownym ładunkiem, więc powinni liczyć się z próbą kradzieży czy napadu. W dodatku muszą jeździć nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, przez co są narażeni na wypadki drogowe.
Ciekawe podróże
Z drugiej strony mają jednak niesamowitą szansę na poznanie innych krajów, kultur i ludzi, a także posmakowanie lokalnych potraw czy kupno ciekawych pamiątek dla siebie i bliskich. Będąc w trasie, mogą też podziwiać krajobrazy i architekturę miast. Jest to więc bardzo dobra praca dla osób, które lubią podróże i mają nadzieję pozwiedzać nowe zakątki, nie ponosząc dużych kosztów. Trzeba jednak pamiętać, że podróż po obcych krajach wymaga od kierowcy znajomości co najmniej języka angielskiego, a najlepiej, w zależności od pokonywanych tras, podstaw także innego języka obcego. Na szczęście jednak w wielu przypadkach mogą pomóc mocno już rozpowszechnione translatory internetowe.
Problemy zdrowotne
Problemem może być za to monotonia jazdy po autostradach i drogach szybkiego ruchu, dlatego jest to praca dla tych, którzy potrafią przez kilka godzin skoncentrować się na drodze. Kolejnym minusem jest także niezdrowy tryb życia, z którym wiąże się ta praca. Siedzenie w tej samej pozycji przez wiele godzin może być przyczyną wielu schorzeń, jak chociażby bóle kręgosłupa czy choroby układu sercowo-naczyniowego. Nie pomaga też niezdrowa dieta, którą często praktykują kierowcy. Nieregularne posiłki spożywane w barach typu fast food mogą prowadzić do dodatkowych kłopotów ze zdrowiem.
Czas pracy
Jednym z najczęściej wymienianych przez kierowców minusem ich pracy jest długotrwała rozłąka z bliskimi. Praca na trasach międzynarodowych wiąże się często z bardzo długą nieobecnością w domu, która jest uciążliwa zarówno dla kierowcy, jak i dla jego rodziny. Jednak czas pracy może stać się także zaletą dla osób młodych, które nie mają jeszcze zobowiązań rodzinnych. Po długiej trasie można bowiem liczyć na kilkudniową przerwę, co może niektórym odpowiadać bardziej niż rutyna czterdziestogodzinnego tygodnia pracy i dwudniowego weekendu.
Praca kierowcy pod wieloma względami jest bardzo atrakcyjna, jednak wiąże się też z utrudnianiami, które trzeba wziąć pod uwagę, gdy decydujemy się na pracę w tym zawodzie. O tym, czy opłaca się podjąć podobne wyzwanie, powinny decydować cechy charakteru potencjalnego kierowcy i jego wytrzymałość, a przede wszystkim oczekiwania względem pracy.