Rodzaje transportu lądowego

Rodzaje transportu lądowego

Pomimo nowoczesnych technologii, wciąż to transport lądowy jest najbardziej popularną formą przewozu towarów, a także ruchu pasażerskiego. Pamiętajmy, że ten typ transportu nie ogranicza się jedynie do przewozu towarów za pomocą samochodów ciężarowych, ale dotyczy także kolei, autobusów, samochodów i wielu innych. W dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć rodzaje transportu lądowego.

 

Rodzaje transportu lądowego

Typy transportu możemy podzielić przede wszystkim według środowiska, w jakim się odbywają. Oprócz transportu wodnego, powietrznego, przesyłowego, miejskiego, jedną z najważniejszych gałęzi jest właśnie transport lądowy. W zakres tego ostatniego natomiast wchodzi transport samochodowy, nazywany także transportem drogowym i transport kolejowy. Czym charakteryzują się te dwa rodzaje transportu?

Transport kolejowy

Usługi transportu kolejowego świadczone są głównie przez duże firmy, wśród których dużą część udziałów posiada zazwyczaj państwo. Duży koszt inwestycji w trakcje, sprzęt i terminale powoduje tutaj, że bariera wejścia na rynek jest bardzo wysoka. Transport za pomocą kolei to przewóz przede wszystkim dużej ilości towarów na duże odległości, jednak zazwyczaj są to towary o niewielkiej wartości, takie jak drewno i produkty przemysłu drzewnego, produkty rolne czy produkty przemysłu wydobywczego.

 

fotolia.com, #183338975 | Autor: tramster

 

Wśród zalet tego typu transportu wymienić należy przede wszystkim niskie koszty przewozu, niezawodność, niewielki negatywny wpływ na środowisko, a także możliwość transportu ładunków masowych na większy dystans niż za pomocą transportu samochodowego.

Jednak ten rodzaj transportu lądowego nie jest wolny od wad – czas przewozu towarów jest w tym wypadku znacznie dłuższy, a koszty budowy linii kolejowych są bardzo wysokie. Ponadto sieć kolejowa nie jest tak rozbudowana, jak sieć dróg, a ładunek przewożony koleją nie jest tak bezpieczny, jak w przypadku transportu drogowego.

 

Transport drogowy

Transport drogowy lub inaczej samochodowy to najpopularniejszy środek transportu i to właśnie on jest najczęściej wykorzystywany w większości operacji logistycznych. Dzięki rozbudowanej sieci dróg, za pomocą samochodu można dotrzeć niemal w każde miejsce, a dzięki niskiej barierze wejścia przebierać można wśród firm oferujących tego rodzaju przewozy.

Ponadto tabor transportu drogowego przystosowany jest do przewozu różnego rodzaju ładunków, zaczynając od przewozu żywności, na transporcie ADR kończąc. Więcej na temat przewozu materiałów niebezpiecznych i o transporcie żywności przeczytać możecie w jednym z naszych poprzednich wpisów.

 

fotolia.com, #53207759 | Autor: thomaslerchphoto

 

Niestety również transport drogowy nie jest pozbawiony wad. Pomimo stosunkowo niskich kosztów wejścia na rynek, firmy transportowe muszą się liczyć z wysokimi kosztami dodatkowymi, na przykład ubezpieczeniami, czy wydatkami drogowymi.

Poza tym ten rodzaj transportu ma niewielką, w porównaniu do transportu kolejowego ładowność. Ponadto czas transportu uzależniony jest w tym przypadku od kilku czynników, na które przewoźnik nie ma wpływu, na przykład zagęszczenia ruchu czy warunków pogodowych.

Warto również pamiętać, że ten rodzaj transportu nie pozostaje bez wpływu na stopień zanieczyszczenia środowiska.