Jak ekonomicznie jeździć ciężarówką?

Jak ekonomicznie jeździć ciężarówką?

Eco-driving, czyli ekonomiczna jazda, w ostatnich latach zyskuje coraz więcej zwolenników. Pozwala ograniczyć zużycie paliwa, skrócić czas jazdy, zmniejszyć zmęczenie i stres związane z kierowaniem pojazdem, a nawet przedłużyć żywotność podzespołów w samochodzie. Jakie są podstawowe zasady eco-drivingu? I czy mogą stosować je także kierowcy samochodów ciężarowych?

Na czym polega eko-jazda?

Eco-driving to przede wszystkim jazda świadoma, płynna i bezpieczna, z wykorzystaniem reguł pozwalających efektywnie pokonywać dystanse. By jeździć ekonomicznie, należy stosować się do zasad ruchu drogowego, panować nad samochodem oraz przede wszystkim nad własnymi emocjami. Jazda ekonomiczna popularność zyskała przede wszystkim wśród kierowców samochodów osobowych, ale coraz częściej stosowana jest także w przedsiębiorstwach zajmujących się przewożeniem towarów. Odpowiednia technika jazdy ma znaczenie szczególnie, gdy w grę wchodzi euro transport, czyli transport międzynarodowy, gdyż przy pokonywaniu tak długich dystansów, korzyści związane z eco-drivingiem są najbardziej zauważalne.

Ten styl prowadzenia jest ceniony szczególnie ze względu na fakt, że pozwala na spore oszczędności. Przede wszystkim powoduje zmniejszenie zużycia paliwa oraz ograniczenie wydatków na naprawy i kupno nowych części samochodowych. Ma on jednak także bardzo pozytywny wpływ na kierowcę – pozwala ograniczyć stres i równocześnie zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Jakie są podstawowe zasady eco-drivingu?

Obserwuj otoczenie

Żeby jeździć ekonomicznie, przede wszystkim należy obserwować to, co dzieje się na drodze, i odpowiednio reagować na zmiany sytuacji. Ważne jest tu przede wszystkim zachowanie odpowiedniej odległości od innych uczestników ruchu. Jeśli widzimy, że osoba przed nami hamuje, skręca lub wykonuje inny niespodziewany manewr, mamy wtedy szansę, by odpowiednio wcześnie zmniejszyć prędkość. Dzięki temu nie jest konieczne gwałtowne hamowanie, które negatywnie wpływa na efektywność jazdy. To samo tyczy się obserwacji sygnalizacji świetlnych – jeśli zauważymy czerwone światło z dużej odległości, możemy wcześniej zdjąć stopę z gazu i zatrzymać się płynnie, możliwe zaś, że całkowite zatrzymanie pojazdu w ogóle nie będzie konieczne.

Planuj trasę

Na ekonomię jazdy niemały wpływ ma też wybór optymalnej trasy. Warto więc wcześniej poświęcić czas na wybranie takiej, która pozwoli na płynną jazdę. Znaczenie mają tutaj przede wszystkim nawierzchnia i natężenie ruchu na wybranych drogach. Warto unikać dróg dziurawych i nierównych, a także takich, na których często tworzą się korki. Przydatne są tutaj przede wszystkim aplikacje dla kierowców, które informują o wypadkach, robotach drogowych i innych utrudnieniach w ruchu i pozwalają na bieżąco modyfikować trasę.

Zadbaj o odpowiedni załadunek

Znaczenie dla eko-jazdy ma też odpowiedni załadunek towarów. Powinny być one rozmieszczone równomiernie, by nie obciążać zanadto żadnej z osi czy jednego z kół. Powoduje to bowiem zwiększenie oporu toczenia, które w rezultacie zwiększa zapotrzebowanie na paliwo. Ważne jest także stosowanie pasów mocujących, które nie pozwalają na przemieszczenie się towaru.

Wpływ na spalanie paliwa ma też oczywiście stan techniczny pojazdu. Dlatego istotne jest regularne sprawdzanie poziomu oleju, zużycia części, stanu opon czy ciśnienia w ogumieniu.