Czym jest list przewozowy?

Czym jest list przewozowy?

W naszych poprzednich artykułach wielokrotnie wspominaliśmy już o niezbędnym w trakcie przewozu większości towarów dokumencie, jakim jest list przewozowy. Do tej pory jednak nie wyjaśniliśmy, czym jest ten dokument i jakie ma znaczenie w całym procesie przewozu towarów. Dlatego też dzisiejszy wpis poświęcimy w całości wyjaśnieniu, czym jest list przewozowy i jaką pełni funkcje. Zachęcamy do lektury.

List przewozowy – co to takiego?

List przewozowy jest dokumentem, w którym określone zostały warunki umowy dotyczące przewozu towarów i przesyłek. Zazwyczaj jest on sporządzany wspólnie przez przewoźnika i nadawcę towaru w czterech egzemplarzach:

  • oryginał – dla przewoźnika, wydawany jest on odbiorcy przesyłki,
  • grzbiet – dla przewoźnika, zostaje w miejscu nadania,
  • ceduła – dla przewoźnika, służy do pokwitowania odbioru towaru,
  • wtórnik – dla nadawcy.

W liście przewozowym przewoźnik potwierdza odebranie towaru do przesyłki, a następnie powinien wydać nadawcy jego kopię.

 

Jakie informacje powinien zawierać list przewozowy?

W każdym liście przewozowym powinniśmy znaleźć szereg niezbędnych informacji, a wśród nich:

  • nazwę i adres nadawcy oraz jego podpis,
  • określenie placówki przewoźnika, która zawiera umowę,
  • adres i nazwę odbiorcy,
  • dokładne określenie cech przesyłki, takich jak ilość paczek, masa, sposób opakowania oraz dodatkowe oznaczenia,
  • dodatkowe wskazania lub oznaczenia, które są konieczne, ze względu na zawartą umowę, sposób rozliczenia.

W liście przewozowym można też zadeklarować wartość przesyłki, oświadczenie nadawcy o stanie przewożonych rzeczy, a także wskazówki od nadawcy dotyczące tego, co należy zrobić z przesyłką w przypadku, gdy doręczenie jej nie jest możliwe lub na wypadek niemożności wykonania umowy zgodnie z zawartymi w niej warunkami. Warto także umieścić w nim informację na temat tego, że kierowca został dopuszczony do nadzoru nad załadunkiem i rozładunkiem towaru.

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Najważniejszy jest zawsze oryginał listu przewozowego, czyli dokument, który będzie towarzyszył przesyłce podczas całego procesu transportu – to właśnie na nim (lub cedule) będzie dokonywane potwierdzenie odbioru przewożonego towaru.

Pamiętajmy także, że podpisany przez przewoźnika list przewozowy to dowód zawarcia i potwierdzenie treści umowy, dlatego warto go zachować na wypadek reklamacji lub potrzeby dochodzenia swoich roszczeń. Choć nie jest on niezbędny, bo posłużyć możemy się także przekazem elektronicznym lub komputerowym wydrukiem, warto go mieć.