Co to jest tachograf?

Co to jest tachograf?

Tachograf to urządzenie, które znane jest na pewno większości zawodowych kierowców. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie, czym jest tachograf, kiedy powinno się z niego korzystać i dlaczego jest on obowiązkowy w niektórych branżach. Zapraszamy do lektury.

.

Czym jest tachograf?

Tachograf jest urządzeniem pomiarowym, który łączy w sobie kilka funkcji, w tym przede wszystkim prędkościomierza oraz zegara. Urządzenie to służy przede wszystkim do rejestrowania w funkcji czasu przejechanej przez pojazd trasy, jego chwilową prędkość oraz aktywność kierowcy. W przypadku tego ostatniego chodzi o okres jazdy, okres innej pracy, dyżuru, czyli oczekiwania oraz odpoczynku. W zależności od modelu tachograf może także rejestrować inne parametry.

Tachograf zapamiętuje dane przez okres 365 dni i w zależności od włożonej karty – kierowcy, firmowej, kontrolnej, warsztatowej, pracuje także w odpowiednim trybie.

Warto także zauważyć, że tachografy dzielą się na dwa rodzaje – tachografy cyfrowe, które zapisują dane na swojej wewnętrznej pamięci i zewnętrznych kartach chipowych, oraz tachografy analogowe, które rejestrują dane na woskowanych dyskach papierowych. Wydawanie kart elektronicznych do tachografów cyfrowych jest obowiązkiem każdego Państwa Członkowskiego Unii Europejskiej. W Polsce zajmuje się tym Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

.

Dlaczego wprowadzono tachografy?

Tachografy zostały wprowadzone w państwach Unii Europejskiej ze względu na bezpieczeństwo na drogach. Ograniczenie czasu pracy kierowców niektórych kategorii pojazdów, na przykład autobusów i ciężarówek, miało na celu zmniejszenie liczby wypadków spowodowanych przemęczeniem kierujących pojazdami.

Obowiązek zainstalowania tego typu urządzeń rejestrujących czas pracy kierowcy dotyczy określonych pojazdów zarejestrowanych w Państwach Członkowskich Unii Europejskiej, które służą do transportu drogowego osób lub rzeczy, został zapisany 20 grudnia 1985 roku w rozporządzeniu nr 3821/85.

.

W jakich pojazdach nie musimy instalować tachografu?

Tachografów nie musimy oczywiście instalować we wszystkich pojazdach zarejestrowanych w Unii Europejskiej. Zarządzenie to nie obowiązuje pojazdów przeznaczonych do przewozu rzeczy, których łączna masa nie przekracza 3,5 tony, pojazdów przeznaczonych do przewozu nie więcej niż 9 osób, pojazdów do przewozów towarów w celach prywatnych, pojazdów o maksymalnej dopuszczalnej prędkości nieprzekraczającej 30 km/h, przewozów osób na liniach regularnych, których długość nie przekracza 50 km, wyspecjalizowanych pojazdów pomocy drogowej, pojazdów służących do nauki jazdy, oraz pojazdów sił zbrojnych.

Jeśli szukacie sprawdzonej firmy świadczącej usługi transportowe w Warszawie, zapraszamy na naszą stronę internetową Daabs.eu.