Transport żywności – wymagania cz.II

Transport żywności – wymagania cz.II

Jakiś czas temu na naszym blogu pojawiła się pierwsza część artykułu na temat tego, jak według prawa powinien wyglądać transport spożywczy. W dzisiejszej części przedstawimy, jak powinny być przewożone poszczególne rodzaje żywności i w jakich warunków przewozu wymagają.

 

Jak przewozić poszczególne grupy żywności?

W transporcie żywności transport samochodowy odgrywa szczególną rolę. Jest on najchętniej wybierany ze względu na mobilność i duże możliwości przystosowania pojazdu do przewozu poszczególnych grup produktów. Każda z nich, na przykład drób, mięso, nabiał, produkty zbożowe wymaga innych warunków, które określone są przez odpowiednie przepisy. O tym, które przepisy określają wymagania dotyczące transportu żywności i jakich standardów należy przestrzegać, pisaliśmy w poprzednim wpisie dotyczącym tego zagadnienia.

Transport produktów odzwierzęcych

Ze względu na swoją specyfikę, najtrudniejszymi i najbardziej wymagającymi produktami są te pochodzenia zwierzęcego. Mięso należy przewozić w specjalnie przystosowanych do tego samochodach – izotermach i chłodniach. O rodzajach naczep, w tym także o chłodniach i izotermach pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów, z którym można zapoznać się tutaj.

Ponadto przedsiębiorca zlecający przewóz mięsa powinie uzyskać numer weterynaryjny u odpowiedniego Powiatowego Inspektora Weterynaryjnego. Przepisy szczegółowo określają, w jakiej temperaturze i warunkach powinno być przewożone mięso i drób, a także inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Również wymagania dotyczące produktów zamrożonych są szczegółowo określone i podobnie jak produkty odzwierzęce wymagają zachowania ciągu chłodniczego na wszystkich etapach transportu.

 

Transport produktów roślinnych

Produkty pochodzenia roślinnego nie wymagają przewożenia w warunkach chłodniczych, jednak podobnie jak produkty pochodzenia zwierzęcego wymagają zaświadczeń z Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego.

Przepisy określające zasady transportu produktów sypkich szczegółowo określają warunki, w jakich powinny być one przewożone, chronione przed zanieczyszczeniami, szkodnikami itp. Te same przepisy określają także w jakich opakowaniach – jednostkowych i zbiorczych powinny być przewożone tego typu produkty.

Transport cysternami

Kolejną grupą produktów, które mają oddzielne przepisy dotyczące transportu, są produkty ciekłe, przewożone cysternami, takie jak na przykład mleko. Również w tym wypadku przepisy szczegółowo określają dopuszczalną temperaturę przewożonego ładunku, wymagania dotyczące higieny używanych pojazdów i ich dezynfekcji.

Przewóz produkty ciekłych o dużej gęstości, takie jak tłuszcze lub czekolada, określony jest natomiast jeszcze innymi wymaganiami, nie tylko prawnymi, ale także zaleceniami producenta co do sposobu i temperatury transportu. Takie cysterny powinny być oznaczone w widoczny sposób i być przeznaczone tylko do transportu żywności.

 

Jak zabezpieczyć żywność w czasie transportu?

Przepisy określają także szczegółowo, jak chronić artykuły spożywcze przed zanieczyszczeniami w czasie transportu. Określają one wyraźnie rodzaj przestrzeni ładunkowej, sposób jej czyszczenia i zabezpieczenia przed zanieczyszczeniami, a także które grupy artykułów mogą być przewożone razem, oraz to jak powinny być one chronione przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, szkodnikami, i brudem.